v sobotu 26. října a v pondělí 28. října bude knihovna  zavřena. Děkujeme za pochopení.

OLGA

Marie Strahovská – n a h l é d n u t í

Marie_Strahovska_Krajina_s_Ripem_1_tuzka_na_papire_2022
Marie_Strahovska_Krajina_s_Ripem_2_tuzka_papir_2022
Marie_Strahovska_Nedodelek_akryl_platno_2022
Marie_Strahovska_Padelky_akryl_platno_2022
Marie_Strahovska_Trikrat_sedici_85x110_akryl-platno_2011
Marie_Strahovska_Tri_spaci_85x110_akryl-platno_2011

Marie Strahovská – n a h l é d n u t í

obrazy / kresby

Marie Strahovská absolvovala pražskou Akademii výtvarných umění v roce 1978. Od té doby se věnuje malbě, kresbě a ilustraci. Její tvorbu charakterizuje zájem o krajinu v poloze metafory, vypovídající o stopách, které v ní zanecháváme. Patří sem i krajina města s drastickými zásahy, jež jsou nejen mementem, ale také často projevem nové estetiky. Pro inspiraci autorka nechodí daleko, čerpá ji z místa, kde žije a pracuje. Jednak z pražské Libně, kde se původní periferie proměňuje v metropoli, a potom z Polabí, kde historickou krajinu provází ataky intenzivního využívání a odcizení. Výstava dává nahlédnout i do starších etap tvorby, kdy byl předmětem jejího zájmu člověk v existenciálních situacích, redukovaný do podoby znaku, prolnutý se svým, často izolovaným prostředím. Dalším okruhem tvorby Marie Strahovské jsou drobné kresby, které představují její ilustrátorskou polohu a také důležitý prvek, smysl pro nadsázku a humor. Představené ukázky z širších cyklů zahrnují práce z dlouhého období téměř třiceti let tvorby. Mohou proto být sice jen nahlédnutím do některých poloh autorčina výtvarného světa, ale nahlédnutím dostatečně bohatým.

Výstavu zahájil Zdeněk Gerych (1953), redaktor, emigrant, číšník, korporátní manažer, překladatel a básník. Žije v Houstonu. Autor básnických sbírek Zastavený film (2016), Relikviáře (2018) a také v současné české poezii ojedinělého autorsko triptychu Oblázky pod jazykem (2020). Fotografie z vernisáže najdete ZDE