Knihovna Karla Hynka Máchy je veřejnou knihovnou, pověřenou výkonem regionálních funkcí. Poskytuje svým uživatelům knihovnické a informační služby v návaznosti na systematicky budovaný knihovní fond a databáze knihovny. Podle možnosti zajišťuje přístup k dalším informačním systémům.

Naše knihovna

Štítky

... má svůj počátek v roce 2009. S nápadem přišla Mgr. Eva Filandrová, pedagožka Střední školy pedagogické, hotelnictví a služeb v Litoměřicích. Již tehdy vzalo pod svá křídla soutěž město a dodnes ji podporuje. Od počátku bylo snahou oslovit dosud neznámé autory, nabídnout jim možnost realizovat jejich nápady, případně jim i pomoci v dalším tvůrčím rozvoji.

V roce 2012 soutěž kompletně převzala Knihovna Karla Hynka Máchy v Litoměřicích. Administrátorem se stal Jaroslav Balvín, který v této funkci setrval až do jubilejního 10. ročníku. Ustálila se také podoba soutěže. Je vyhlašována vždy na jaře, a to ve dvou kategoriích – do 18 let (žáci a studenti) a v kategorii dospělých. V porotách jednotlivých ročníků zasedaly známé osobnosti literární scény, např. Iva Pekárková, Irena Obermannová, Petra Hůlová, Miloš Urban, Josef Formánek, Markéta Lukášková, Petra Soukupová a další. Letos k nim přibyly Magdaléna Platzová Miloš Doležal. Celý ročník byl vždy zakončen slavnostním předáváním cen s krátkým kulturním programem a rozborovým seminářem, v němž porota individuálně hodnotila s autory jejich oceněné práce.

Od roku 2019 je administrátorem soutěže Mgr. Petr Bašus. Soutěž pokračuje v obdobném formátu. Novinkou je, že na vybrané autory z řad soutěžících čeká kromě věcných cen jako odměna také celodenní kurz tvůrčího psaní. Lektory jsou zkušení

autoři (Radek Fridrich, Viktor Špaček, Tereza Boučková, Dana Emingerová…). Tato součást soutěže je zaštítěna Gymnáziem Josefa Jungmanna v Litoměřicích s finanční pomocí Ústecké komunitní nadace.

Téma 16. ročníku - 2024: Na křídlech obálek

Letos uplyne 100 let od úmrtí Franze Kafky a 80 let od smrti Mileny Jesenské. Oba se setkali jen na pár dní, ale vzájemně si vyměnili více než dvě stovky dopisů. Dokonce se mluví o „korespondenční“ lásce. Naše letošní téma není o Kafkovi ani o Jesenské, ale důležitým motivem vašich textů by měl být dopis – korespondence (možná je i elektronická).

Požadavky na zpracování soutěžního textu

Prozaický text o rozsahu maximálně tří normostran (1800 znaků/250 slov/strana A4) zasílejte nejpozději do 15. září 2024 na emailovou adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Porota

Ivana Myšková (nar. 1981)

Spisovatelka a novinářka. Vystudovala tvůrčí psaní a mediální komunikaci na Literární akademii Josefa Škvoreckého v Praze. Pracovala v Českém rozhlase. Píše povídky, má za sebou i rozhlasovou hru.

Markéta Pilátová (nar. 1973)

Spisovatelka a novinářka, autorka knih pro děti. Po studiích romanistiky působila ve španělsky mluvících zemích, zabývá se i překlady hispánských autorů. Sama píše prózu, poezii, písňové texty. Již dvakrát byla nominována na Magnesii literu a cenu Josefa Škvoreckého.

Petr Bašus (nar. 1966)

Organizátor, administrátor a porotce soutěže Máchovou stopou. Učitel českého jazyka a dějepisu na Gymnáziu Josefa Jungmanna v Litoměřicích, kde také žije.

Back to top