Barbora Šťastná pracuje s příběhy: jako editorka Paměti národa pomáhá zaznamenávat vzpomínky pamětníků dramatických událostí dvacátého století, jako autorka oživuje příběhy ve svých knihách. Její nejnovější román Hotel Atlantic zachycuje putování židovských uprchlíků z Československa do Palestiny v době druhé světové války.
Vystudovala dramaturgii na DAMU a scenáristiku na FAMU, pracovala jako novinářka v různých časopisech, naposledy jako šéfredaktorka magazínu Moje psychologie. V roce 2010 založila Šťastný blog, pro který psala fejetony o hledání štěstí v každodenním životě. Ten také inspiroval její knižní debut Šťastná kniha (2013). Její první román Láska pro samouky se letos dočkal filmové podoby pod názvem Život pro samouky.
O knize:
Když ti život roztrhá válka, trefíš ještě domů?
Na konci listopadu 1940 se v přístavu v palestinské Haifě potopil zaoceánský parník Patria, na jehož palubě byly skoro dva tisíce židovských uprchlíků. Mezi nimi i velká skupina Čechoslováků. Tajemná katastrofa lodi rozdělí i osudy čtyř dospívajících přátel a důkladně zamíchá jejich vztahy. Dvě dívky a dva chlapci na útěku z Čech do Palestiny za sebou nechávají nebezpečí válečné Evropy, ale netuší, že jim osud připravuje řadu nových těžkých zkoušek. Dočkají se všichni konce války a najdou ztracený domov?
Když jsem se před několika lety při své práci pro Paměť národa poprvé dozvěděla o příběhu válečné emigrace evropských Židů do Palestiny a ztroskotání lodi Patria, byla jsem doslova v šoku. Říkala jsem si, jak to, že se o tom vůbec neví? Jak to, že tak velkolepý, tragický, emocemi nabitý příběh zůstává v literatuře i ve filmu, až na pár výjimek, opomíjený?
Velmi mě zasáhlo zejména dilema, jemuž čelili lidé, kteří se vydávali z protektorátu na strastiplnou a nebezpečnou cestu po moři do Palestiny. V letech 1939 a 1940, kdy odjížděli, ještě nemohli tušit, jak hrůzný osud čeká ty, kteří zůstanou doma. Zůstat v protektorátu, navzdory nacistické perzekuci, se zdálo méně nebezpečné. Ale ti, kteří se rozhodli pro riskantní cestu, měli nakonec větší šanci na přežití. Velká většina jejich blízkých, kteří zůstali doma, zahynula v nacistických táborech smrti.
Nesmírně pozoruhodná mi přišla také osobnost vídeňského bankéře Bertholda Storfera, který transporty do Palestiny organizoval. Je to podobně kontroverzní osobnost jako mnohem slavnější Oskar Schindler. Na lodích, které Storfer vypravil, se zachránily tisíce Židů. Ale při své záchranné akci musel spolupracovat s nacisty, jednu dobu byl blízkým spolupracovníkem Adolfa Eichmanna. Sám byl přitom Žid a jeho osud během války opsal velmi dramatický oblouk. Načrtla jsem ho i v knize – je to tragický hrdina a mezi fiktivními postavami je jediný, kdo byl skutečnou historickou osobností.
Moje cesta ke knize trvala tři roky a zahrnovala především velkou rešerši. Vyhledávala jsem si osudy pamětníků, přečetla dostupnou literaturu, dokonce jsem se pokusila začít učit hebrejsky. Pátrala jsem po tom, co lidé při strastiplné cestě po moři jedli, jaké tělesné obtíže je trápily, jak snášeli změny podnebí, kde spali, jak situace ovlivňovala jejich vztahy. Ale velká část příběhu se odehrává i na souši, v exotických místech od pouště po pásmo tropických deštů. Chtěla jsem čtenářům nabídnout velký zážitek a zároveň intimní nahlédnutí do mysli obou hlavních hrdinek. Ale především jsem chtěla vzdát čest těm odvážným lidem, kteří se na začátku druhé světové války vydali na cestu za svobodou.
Příběh emigrace československých Židů do Palestiny za druhé světové války je strhující a málokdo ho zná. Je plný dramatických zvratů i emocí. Chtěla bych čtenáře zavést na dobrodružnou a bouřlivou cestu, která zdaleka neskončí u břehů Palestiny. Kromě toho je Hotel Atlantic příběhem dospívání dvou dívek: na začátku jsou to obyčejné, možná trochu rozmazlené teenagerky, na konci ženy zformované drsnými životními peripetiemi, které ztratily mnoho svých blízkých a od nuly si musely budovat nový domov. V době války, holocaustu a ztráty veškerých jistot je jejich hlavní kotvou ženské přátelství.
Název knihy se vztahuje k hotelu Atlantic v Karlových Varech, ale také k lodi Atlantic, na níž se hlavní hrdinové plaví do Palestiny. Mezi oběma těmito ,Atlantiky’ se rozprostírá příběh, který čtenáře zavede od bezstarostného dospívání hlavních hrdinek v prvorepublikovém Československu do bouřlivých válečných vod.
ZÁLOŽKA - Tady se najdete!
První ročník přehlídky malých nakladatelství a vydavatelství převážně ze severu Čech nabízí kromě setkání se spisovateli, ilustrátory a tvůrci také pestrý program pro všechny milovníky knih.