Kniha Leipsche přináší výsledky orálně-historické sondy mezi rodáky z České Lípy německé národnosti, kteří byli z města odsunuti po roce 1945. Obsahuje příběhy osmi pamětníků, kteří v České Lípě prožili dětství a mládí. Jejich příběhy ilustrují život ve městě ve 30. a 40. letech 20. století, v období, o kterém má současná veřejnost malé povědomí. Nebylo koho se ptát a nebyl, kdo by se ptal.
Autor knihy provedl v letech 2018–2021 mezi Českolipany v Německu výzkum, v rámci kterého sbíral dávno zmizelé příběhy. Kniha neobsahuje pouze vzpomínky českolipských Němců a některé jejich literární texty, nýbrž přibližuje čtenáři také peripetie vlastního výzkumu, popisuje kontaktování pamětníků a komunikaci s nimi, způsob sbírání dat a faktory, které práci ovlivňovaly. Součástí knihy jsou také autorovy reflexe na téma česko-německých dějin a popis jeho vlastní cesty k tématu. Vydání knihy podpořil Česko-německý fond budoucnosti.
„Kniha Leipsche je vynikající dokumentací dějin města Česká Lípa 30. a první poloviny 40. let. Vzpomínky pamětníků zařazuje autor do kontextu státních dějin. Velmi potěšující je aspekt probuzení porozumění a empatie pro emocionální svět bývalých německých obyvatel města. Aniž by připisovala vinu, vysvětluje kniha akce a reakce na obou stranách, které měly kořeny v bujícím nacionalismu. Publikace přináší také aspekt vnitročeské konfrontace s vlastní historií a významně přispívá k porozumění mezi Němci a Čechy.“
Dr. Raimund Paleczek, Sudetendeutsches Institut
ZÁLOŽKA - Tady se najdete!
První ročník přehlídky malých nakladatelství a vydavatelství převážně ze severu Čech nabízí kromě setkání se spisovateli, ilustrátory a tvůrci také pestrý program pro všechny milovníky knih.