Knihovna Karla Hynka Máchy je veřejnou knihovnou, pověřenou výkonem regionálních funkcí. Poskytuje svým uživatelům knihovnické a informační služby v návaznosti na systematicky budovaný knihovní fond a databáze knihovny. Podle možnosti zajišťuje přístup k dalším informačním systémům.

Naše knihovna

Štítky

Vážení čtenáři,

upozorňujeme na změnu v letním provozu. Ve všední dny bude od 12:00 do 13:00 polední pauza a ve čtvrtky a soboty bude knihovna zavřena.
Děkujeme za pochopení.

Na fantastických 41 000 korun se vyšplhala pololetní charitativní sbírka Deutschklubu pro NADAČNÍ FOND DELFÍN. Bude využita na podporu hudebního vzdělávání dětí. Slavnostní předání sbírky zpestřili svým koncertem violloncelistky ze ZUŠ Litoměřice.

Za první pololetí se účastníci v Deutschklubu setkali 47krát  a "sprechtili" pilně PRO DOBROU VĚC. Pravidelně Deutschklub navštěvovalo 26 zájemců o konverzaci v německém jazyce.

V Deutschklubu nehraje ani věk žádnou roli. Rozdíl mezi nejmladší účastnicí a  nejstarší  aktivní seniorkou je 57 let! Každý mluví,  jak umí, všichni si rozumí.

Jak zmiňuje jedna Deutschklubistka,  "Deutschklub navštěvuji ráda,  probírané téma  nás všechny dokáže  zaujmout i s našimi rozdílnými znalostmi jazyka a přinutí vydolovat v klidu to, co máme v hlavě. A ještě přispíváme na dobrou věc. "

Za dobu své existence Deutschklub podpořil částkou převyšující 400tisíc korun řadu projektů v litoměřických charitativních organizacích. Letos v lednu Deutschklub zahájil již osmý rok své činnosti.

A JEDEME DÁL I O PRÁZDNINÁCH!

CO JE DEUTSCHKLUB

DEUTSCHKLUB JE  DOBROVOLNÝ SPOLEK PŘÁTEL NĚMECKÉHO JAZYKA, které spojuje radost z konverzace v němčině, stejně jako vůle pomáhat tam, kde je to potřeba. Koná se pravidelně každou středu dopoledne v Knihovně KHM, odpoledne zpravidla v Čajovně Hóra.

60 minut konverzace v německém jazyce na různá témata.

Každý mluví, jak nejlépe umí.

ÚČASTNICKÝ POPLATEK VE VÝŠI 100 Kč směřuje na podporu aktivit zvoleného charitativního projektu.

Lektorka vede Deutschklub bez nároku na honorář.

DŮLEŽITÉ:

Zájemci potvrzují účast mailem nebo prostřednictvím SMS na kontakt níže nejpozději den předem.

Mobil: 60422048

Rádi přivítáme nové zájemce o německou konverzaci.

AUF WIEDERSEHEN IM DEUTSCHKLUB!

DEUTSCHKLUB LITOMĚŘICE

HANA PAVLIŠTOVÁ

Užijte si léto s knihou a prožijte čas plný krásných slov!

Právě začíná Pročtené léto 2024, projekt Mravenčí chůvy a Krajiny čitateľov.

Je tu pro všechny děti a dospělé, kteří chtějí o prázdninách zažít něco vyjímečného. Zapojit se mohou rodiny, skupiny dětí v knihovnách i na táborech.

9 témat, na každý prázdninový týden

Ke každému tématu a pro každou čtenářskou kategorii máme nachystané tipy na skvělé knihy

Prvním tématem začínáme 1. července 2024.

Zaregistrujte se na www.procteneleto.cz, vytiskněte si brožuru a pusťte se do čtení.  Na čtení knih můžete navázat smysluplnými aktivitami, které budou děti bavit.

Projektem Pročtené léto vás provede brožura Proctene-leto-2024 [pdf], která vám pomůže se několikrát zastavit a uvědomit si, jak silnou moc mají slova. Uvnitř publikace najdete témata na všechny prázdninové týdny a ke každému tématu tipy na knihy, aktivity a také Dětský pas, do kterého děti mohou zaznamenat své letní zážitky. Součástí je i soutěž.

Témata:

1. července:  O srdíčku (slova, která mi připomenou, že jsem milován/a)

8. července: O břiše (slova, která mě rozesmějí)

15. července:  O nohou (slova, která mi dodají odvahu)

22. července: O hřištích (slova, která napravují chyby u kamarádů)

29. července: O kuchyni (slova, která nás doma navzájem uklidní)

5. srpna:  O autobusech (slova, kterými poznáváme jiné)

12. srpna: O nápadech (slova, díky kterým něco změníme)

19. srpna: O zahradách (slova, která nám všem pomáhají růst)

26. srpna: O koláčcích (slova, u kterých pookřejeme)

Vážení čtenáři,

ve dnech 29. 6.- 7. 7. 2024 bude knihovna z technických důvodu uzavřena.
Dětské oddělení bude mimo provoz od 29. 6. - 14. 7. 2024Všechny výpůjčky s datem návratu v těchto dnech budou automaticky prodlouženy.

Soboty bude knihovna uzavřena, stejně tak ve všední dny v době polední pauzy od 12 do 13 hodin.
Mimo tyto výjimky zůstává provozní doba tak, jak jste zvyklí.

po, út, pá: 8-12, 13-17
st: 8-12, 13-18
čt: zavřeno

Oddělení pro děti a mládež
po, út, pá: 8-12, 13-17
st: 8-12, 13-18
čt: zavřeno

Pro vracení knih a časopisů můžete využít náš návratový box, který najdete naproti Gurmánii (v průchodu mezi Lidickou ulicí a Mírovým náměstím).

Děkujeme za pochopení a přejeme krásné léto!

KAFKA 100

Sto let uplynulo od smrti Franze Kafky, jednoho z literárně nejvlivnějších spisovatelů 20. století. Připomeneme si jej hrou a soutěží!

S Kafkou na cestách / soutěž

Kafka žil v Praze, pochyboval o smyslu života a zajímala ho jenom literatura…Taková je poněkud povrchní představa o slavném pražském rodákovi. Pravdou však je, že Kafka rád cestoval a měl rozličné zájmy.

Pošlete nám pohled z vašich prázdninových cest a připište heslo KAFKA100. Všechny je pak v knihovně vystavíme a v září vylosujeme několik výherců knižních cen.

Zapojit se do soutěže můžete i zasláním fotky z vašich cest s taškou KAFKA100, kterou koupíte v oddělení registrace. Fotku pošlete na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Najdi Řehoře! / pátrací hra pro děti

Říká se “mám brouka v hlavě”! To má někdy každý. Teď si ale představ, co se stalo ráno po probuzení Řehořovi Samsovi ve slavné povídce Proměna od Franze Kafky. Po prvotním zmatení zjistil, že je z něj brouk! Vaším úkolem bude najít ho na schodišti a na chodbách knihovny. Hrací kartu získáte od knihovnic na dětském oddělení. Kdo najde Řehoře, čeká ho i malá odměna. Hledat a hrát můžete až do září.