Knihovna Karla Hynka Máchy je veřejnou knihovnou, pověřenou výkonem regionálních funkcí. Poskytuje svým uživatelům knihovnické a informační služby v návaznosti na systematicky budovaný knihovní fond a databáze knihovny. Podle možnosti zajišťuje přístup k dalším informačním systémům.

Naše knihovna

Štítky

I letos jsme připravili pátrací hru KnihoLOVEní pro rodiny s dětmi, tentokrát se hledali balíky knih a luštili hádanky během dvou březnových sobot. V prvním kole vyhráli balík knih ti nejrychlejší, kteří z hádanek umístěných v parku Václava Havla sestavili číselný kód a otevřeli schránku v našem novém biblioboxu. V druhém kole jsme vás pak provedli po několika stanovištích ve městě, kde byly uveřejněné hádanky. Kdo vyluštil a zaslal nám správnou odpověď, byl zařazen do slosování. Děkujeme za vstřícnost pekárně Kohn, karmelitánskému obchodu Jonáš a pražírně ZOBAN. 

Do čtenářské výzvy"S knížkou životem" se zapojily desítky našich čtenářů. Podmínkou zařazení do soutěže o knižní odměny bylo zaslat text, fotografii či video o knize či knihách, které je v životě ovlivnily či zaujaly. Lidé se mohli zapojit prostřednictvím sociálních sítí nebo přímo v naší knihovně. Připravená nástěnka – kartonová knihovnička před dětským oddělením se brzy zaplnila názvy oblíbených knih, které dopisovaly děti na připravené hřbety knih na vývěsce. Nejčastěji čtenáři zmiňovali příběhy či vzpomínky na knihy, které četli například v dětství. Několik úryvků najdete níže.

Vylosovaly celkem 6 výherců, kteří získali poukázky na nákup knih. Děkujeme také několika osobnostem Litoměřic, kteří naši výzvu podpořili na sociálních sítích a se kterými jsme natočili krátká videa (odkazy na videa zveřejněná na facebooku viz níže). 

Mgr. Petr Bašus, učitel na GJJ Litoměřice
MgA. Eva Pokorná (Vopelková), grafička a spolumajitelka studia SVÉRÁZ 
Markéta z pražírny ZOBAN v Litoměřicích
Blanka Tomasová, vedoucí karmelitánské knihkupectví v Litoměřicích
PhDr. Filip Hrbek, historik, který působí na FF UJEP v Ústí nad Labem
Mgr. Zuzana Legnerová, PR pracovnice v Hospici svatého Štěpána v Litoměřicích
MgA. Roman Pallas, skladatel, dirigent a pedagog
Mgr. Renata Sluková, zástupkyně ředitelky ZUŠ v Litoměřicích
Mgr. Miroslav Zimmer, fotograf a bývalý zpravodaj ČR Sever v Ústí nad Labem

Úryvky ze soutěžních příspěvků S knížkou životem

"Jednoznačně Pelyněk a vanilka, kterou napsala moje maminka jako sdělení nám, svým dětem, v sedmdesáti letech. Já knihu doplnila jako spoluautorka, pelyněk značí hořké dětství mojí maminky (o kterém jsme celé roky neměli s bratrem žádné informace, bylo to tabu) a vanilka mé sladké dětství."   Daniela

"Knihu Lines of Succession jsem si koupila hned po sametové revoluci. Nevadilo mi ani, že je psaná v angličtině. Teď už je všechno dostupné na internetu, ale kniha je kniha. Historie je mým koníčkem, nejen světová, ale i historie mých předků. V minulém století jsem musela pátrat v archivech. Teď už to jde i z pohodlí domova. To však neznamená, že dále nenavštěvuji archivy, knihovny, hřbitovy a nejezdím na výlety do  míst, kde žili mí předkové. Vaší knihovny si moc vážím. Líbí se mi akce, které pro nás pořádáte. Hodně úspěchů ve Vaší práci Vám přeje a moc pozdravů posílá Božena."

"Chtěla bych přispět do čtenářské výzvy také svými srdcovými knihami, které mne provázejí celý život. Pokaždé v nich najdu nové věci a pokaždé mě baví Betty a její blahosklonnost, nadhled a cynismus. Až budu velká, chtěla bych psát jako ona. Kromě trilogie s názvem Co život dal a vzal a knihy Vejce a já ještě miluji Kmotra od Maria Puzza, sérii Harry Potter, knihy sester Brontëových a z české tvorby díla Kateřiny Tučkové a Karin Lednické." Markéta

"Čtu ráda a čtu všude. ?? Knihu Vánoční prasátko čtu již po třetí. Moc se mi líbí, kniha je smutná i veselá, je hodně dobrodružná. Líbí se mi názvy vymyšlených postav a celkový děj.
Knihu jsem si nejdříve půjčila v naší knihovně a pak mi ji maminka koupila domů. Tak ji můžu číst, kdy chci. Hezký den přeje Kačenka."

"Jako malý kluk jsem vyrůstal hlavně na komiksech. Kromě Čtyřlístků a Rychlých šípů, kde jsem měl nejraději Bratrstvo kočičí pracky, mým největším hrdinou byl Barbánek. Toho jsem četl nejčastěji a s největší láskou. Potom přišlo období Charlese Bukowského a když se mi narodily děti a taky když jsem začal učit na základní škole, tak se mi do rukou dostávaly dětské knihy, které jsou stejně nejlepší, protože v nich vždycky dobro zvítězí nad zlem." Ondřej

20240323_145713
20240329_105335
20240405_141258
a81afd93-4971-4e34-be47-33feedf1ffd8
ba9fb452-3033-4d70-b6ac-415e5e6aa9ac
Bez_nazvu-51
IMG_5091
IMG_5100
IMG_5168
IMG_5308
IMG_5309
IMG_5311
IMG_5313
IMG_5314
IMG_5463
IMG_5797
IMG_5845
IMG_5846
IMG_6036
IMG_6615
S_maminkou

Back to top