Knihovna Karla Hynka Máchy je veřejnou knihovnou, pověřenou výkonem regionálních funkcí. Poskytuje svým uživatelům knihovnické a informační služby v návaznosti na systematicky budovaný knihovní fond a databáze knihovny. Podle možnosti zajišťuje přístup k dalším informačním systémům.

Naše knihovna

Štítky

Vážení čtenáři,

upozorňujeme na změnu v letním provozu. Ve všední dny bude od 12:00 do 13:00 polední pauza a ve čtvrtky a soboty bude knihovna zavřena.
Děkujeme za pochopení.

 

Použití návratového a výdejního boxu

Návratový box i výdejní box se nachází v podloubí domu 150/23 na Mírovém náměstí, přibližně 40 metrů od vchodu do knihovny.

Návratový box na knihy

Návratový box slouží k vracení knih 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Vrácené knihy budou odepsány nejpozději následující otevírací den knihovny. Čtenář je povinen ověřit si otevírací dobu knihovny a její případné změny na webu www.knihovnalitomerice.cz

Správné odepsání vypůjčených jednotek si čtenář může zkontrolovat ve svém čtenářském kontě. 

Pokud jsou při vrácení generovány poplatky z prodlení, zůstávají načteny ve čtenářském kontě a čtenář je uhradí při následující návštěvě knihovny.

Pozor! Návratový box je určen pouze pro vracení knih a časopisů vypůjčených z naší knihovny. Není určen pro vracení deskových her, CD nosičů, Albi tužek, předání knižních darů, nebo ke vhazování čehokoli jiného.

Postup při vracení knihy:

 1.           Zvedněte víko.
 2.           Vložte knihu nebo časopis jednotlivě, hřbetem napřed.
 3.           Zavřete víko. Po zavření víka kniha putuje do úložného prostoru. Vnitřek boxu je vyztužený a knihy tak bezpečně doputují až na dno.
 4.           Hotovo, teď už je to na nás! Knihy vyzvedneme a odečteme z vašeho čtenářského konta.

Výdejní box 

Objednání knihy do boxu

 1. Přihlaste se do svého čtenářského konta v online katalogu knihovny (návod najdete ZDE). 
 2. Jak si objednat knihy do výdejního boxu? Klikněte na modré tlačítko Rezervovat/objednat titul. Jako Místo vyzvednutí vyberte Výdejní box. Potvrďte kliknutím na tlačítko Odeslat požadavek
 3. Teď je to na nás. Knihovnice pro vás knihy s láskou najdou a připraví. Jakmile budou knihy připraveny, obdržíte e-mail o nachystané rezervaci – v předmětu zprávy je uvedeno: Rezervace k vyzvednutí na oddělení Výdejní box. Pozor! Od tohoto okamžiku začíná běžet výpůjční lhůta (u knih je to 31 dnů). Pokud vám tento e-mail nedorazil, pravděpodobně nemáte tato upozornění nastavena ve svém čtenářském kontě. Nicméně tento e-mail slouží pouze jako upozornění a knihy z boxu lze vyzvednout i bez něj.
 4. Nyní vyčkejte na další e-mailovou zprávu s předmětem Knihovna – Výdejní box, ve které se dozvíte číslo schránky, přístupový kód a datum, do kterého máte knihy v boxu uloženy (3 pracovní dny).

Vyzvednutí knih z boxu

 1. Po obdržení e-mailu s předmětem Knihovna – Výdejní box (s číslem schránky, přístupovým kódem a datem uložení), si můžete svoji zásilku vyzvednout.
 2. Najděte příslušnou schránku, číslo schránky máte uvedeno v e-mailu.
 3. Dotykem aktivujte numerický panel.
 4. Zadejte číselný kód, který jste obdrželi v e-mailu, a potvrďte křížkem.
 5. Po odemknutí schránky vyjměte knihy, schránku zatlačením dvířek zavřete.
 6. Pokud si své knihy nevyzvednete do 3 pracovních dnů, vrátíme je zpět do knihovny a odečteme z vašeho čtenářského konta, což si můžete ověřit při přihlášení do svého čtenářského konta.
 7. V případě dotazů či nejasností týkajících se výdejní schránky nás kontaktujte na e-mailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo ve výpůjční době na telefonním čísle 778 730 953.

Podrobný návod ke stažení ZDE.Jak se stát čtenářem?

Stát se čtenářem naší knihovny je jednoduché.

REGISTRACE VE 3 KROCÍCH:

1. Vyplňte přihlášku.

2. Na Oddělení registrace v přízemí budovy předložte občanský průkaz nebo pas pro potvrzení přihlašovacích údajů a podepište přihlášku. Pro děti mladší 15 let můžete také předložit již dříve vyplněnou přihlášku, kterou jste si vytiskli doma.

3. Uhraďte registrační poplatek v hotovosti nebo bankovní kartou.

 • 0 / 60 / 180 / 300 Kč
 • Podívejte se na ceník.

Články, které by vás mohly zajímat:

Kopírování a tisk

V knihovně je možné podle platného ceníku služeb využít kopírovacích služeb (naučné oddělení) a tisku z osobního počítače (týká se všech oddělení).

Tisk z PC

A4 černobílý tisk 4 Kč/ks

Kopírování dokumentů

Černobílé kopírování (naučné oddělení)
formát A4 / jednostranné 2 Kč
formát A4 / oboustranné 3 Kč
formát A3 / jednostranné 3 Kč
formát A3 / oboustranné 4 Kč

Barevné kopírování (naučné oddělení)
formát A4 / jednostranné 10 Kč
formát A4 / oboustranné 20 Kč
formát A3 / jednostranné 20 Kč
formát A3 / oboustranné 40 Kč

Skenování a vazba

V případě potřeby je také možno využít služby skenování (naučné oddělení), na požádání také vazby dokumentů do kovové kroužkové vazby (naučné oddělení, vyhotovení do třetího dne).

Veřejný Internet a počítače

Knihovna poskytuje veřejný internet. Je možné využít k přístupu na internet počítačové stanice na jednotlivých odděleních, nebo se připojit přes vlastní zařízení na wifi, která je dostupná na všech odděleních knihovny.

WIFI

V prostorách knihovny se můžete bezdrátově připojit k internetu pomocí Wi-Fi. Veřejná síť se jmenuje "macha". Pro přihlášení (často u notebooku, tabletu) je nutno otevřít okno prohlížeče. Knihovna neposkytuje hardwarové zařízení a nekonfiguruje vlastní zařízení uživatelů. Použité šifrování je WPA-PSK. Knihovna neručí za chování a škody způsobené při práci s wi-fi připojením na soukromých zařízeních uživatelů knihovny.

Pravidla přístupu k výpočetní technice

Přihlášení do čtenářského konta

Pro přihlášení zadejte v online katalogu své uživatelské jméno a heslo.

Pokud neznáte heslo, klikněte na změna hesla a v nově otevřeném okně zadejte e-mailovou adresu, kterou jste uvedli při registraci do knihovny. Poté klikněte na potvrdit. Je-li vaše e-mailová adresa přiřazena více klientům knihovny (typicky rodiče a děti), musíte zadat také uživatelské jméno ve tvaru jméno.příjmení.

Nedaří-li se vám přihlásit nebo neznáte uživatelské jméno, kontaktujte prosím oddělení registrace knihovny na e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo na telefonním čísle +420 416 732 453 (volba č. 4).

Back to top